Co trzeba wiedzieć, aby prawidłowo dobrać falownik?
Najważniejszym parametrem jest prąd znamionowy silnika przy znamionowym napięciu. Silniki mogą mieć podane dwa różne napięcia i dwa różne prądy znamionowe, a to za sprawą możliwości łączenia uzwojeń silnika w trójkąt lub w gwiazdę. Standardowo silniki do mocy 2,2kW posiadają uzwojenie 230/400V T/Y.
Standardy zasilania falowników.
Standardowo, z powodów ekonomicznych, falowniki do mocy 2,2kW stosuje się z zasilaniem 1-fazowym 230V. Aby upewnić się, że taki falownik może współpracować z Państwa silnikiem należy sprawdzić czy posiada on możliwość połączenia uzwojenia silnika na napięcie 3x230V. Jeżeli silnik nie posiada takiej możliwości, można zakupić nieco droższy falownik zasilany napięciem 3x400V.
Silniki zasilane falownikiem a ich chłodzenie
Silniki elektryczne posiadają w tylnej części przewietrznik, który osadzony jest na wale silnika i obraca się zgodnie z obrotami wału zdawczego. Przy zasilaniu silnika falownikiem zmniejszając obroty zmniejszamy wydajność chłodzenia silnika i tym samym możemy doprowadzić do jego przegrzania. Aby takiej sytuacji zapobiec nasza firma wykonujemy silniki z obcym chłodzeniem (czas oczekiwania na taki silnik wynosi około 2-3 dni roboczych).
Producenci podają, iż obce chłodzenie należy stosować gdy silnik będzie pracował poniżej 35 Hz. Nie zawsze jednak potrzebne jest obce chłodzenie gdyż moc silnika spada proporcjonalnie wraz ze spadkiem obrotów silnika.